Walentynki

osCommerce vs. Sklepyfirmowe.pl

Czym jest osCommerce?

Nazwa osCommerce pochodzi od (ang.) Open Source Commerce, jest to oprogramowanie do prowadzenia własnego sklepu internetowego na licencji GNU GPL.

Podstawowa wersja osCommerce zawiera mechanizmy prezentacji towaru, informowanie o produktach, system recenzji, system logowania klientów, system prezentacji nowości, newsletter, moduł promocji.

Podstawowa wersja osCommerce jest dostępna za darmo, można ją używać bez wnoszenia jakichkolwiek opłat. Wymaga ona jednak od użytkownika samodzielnej konfiguracji, wykupienie hostingu i samodzielnego utrzymywania oprogramowania osCommerce.

Ile naprawdę kosztuje darmowy osCommerce?

Słowem wstępu chciałbym zapowiedzieć, że darzymy sporym szacunkiem inicjatywę osCommerce. OsCommerce ma ogromny wkład w popularyzacje idei "sklepu internetowego dla każdego". Jednakże nie zmienia to faktu, że koszt uruchomienia sklepu na osCommerce jest nie zawsze niższy niż w przypadku płatnych rozwiązań.

Niestety ale prowadzenie sklepu na osCommerce nie jest już darmowe, wiąże się z pewnymi kosztami. Koszty prowadzenia sklepu to nie tylko koszt oprogramowania, do tego dochodzi hosting, domena, projekt graficzny, pomoc techniczna i wdrażanie dodatkowych funkcjonalności niedostępnych w osCommerce.

Na pierwszy rzut oka darmowe oprogramowanie osCommerce wydaje się idealnym rozwiązaniem dla początkujących w e-biznesie. Najczęściej założenie sklepu na darmowym oprogramowaniu osCommerce okazuje się dość kosztowne i co równie ważne czasochłonne.

Samodzielna instalacja osCommerce nie jest łatwa i wymaga pewnej wiedzy z zakresu informatyki, lub co najmniej biegłości w korzystaniu z technologii internetowych. Zapoznanie się z dokumentacją, poprawkami, wersjami, oraz instalacja osCommerce zajmuje dużo cennego czasu. Tworząc oprogramowanie SklepyFirmowe.pl jako alternatywę osCommerce wyszliśmy z założenia, że właściciel sklepu internetowego nie musi być administratorem serwera, programistą, specjalistą od sieci, i grafikiem komputerowym w jednej osobie.

Zobacz podsumowanie kosztów prowadzenia sklepu na osCommerce.

do góry ↑